Utskrift från gbg2.yimby.se
....

 > Allmänt

Stora köpcentrum och köplador

Profilbild
Mattias Bolander
478 Inlägg
Ort: Göteborg, Gick med: Februari 2010
En tråd om köpcentrum och köplador.

I dag skriver Göteborgs-Posten om det stora nya köpcentrumet vid Landvetters flygplats (vid motet).
http://www.gp.se/nyheter/molndalharryda/1.1046789..

"70 000 kvadratmeter vid Flygplatsmotet. Efter fyra år finns nu ett avtal klart mellan norska fastighetsjätten Sjølyst och Härryda kommun."

Airport city fullt utbyggt enligt planprogrammet som antogs i våras:

Bilden visas nedskalad. Klicka på bilden för att se den i fullstorlek.

John T
74 Inlägg
, Gick med: Oktober 2008
Förbluffande att denna plan kan fortsätta. Jag kan inte se hur den går ihop med strukturbilder, hållbar utveckling K2020 eller något förutom bilsamhället egentligen. Inte ens med Götalandsbanan kommer den fungera, det är för långt ifrån stationen. Länsstyrelsen stoppade väl en golfbana i närheten nyligen, får hoppas att de markerar här också. Logistikcenter är ju en sak, men köpcentrum?

Men eftersom satsningen hänger ihop med en flygplats så lär det väl gå igenom ändå. Flygindustrin verkar ha fribiljett från det mesta som andra får rätta sig efter, typ bränsleskatter, konsumentskydd etc...
Johannes Westlund
626 Inlägg
Ort: 2, Gick med: Juli 2012
Säljer Volvo dåligt, eller vad handlar detta om? Det känns mer som ett dåligt skämt än som ett riktigt projekt. Detta måste stoppas omgående. Bygg gärna lite "Tax Free" i någon trevligare terminal, bygg gärna logisikcenter. Men köplador längs motorväg finns det väldigt gott om i Sverige, och även i Göteborg redan. Är det alls möjligt att ta sig dit utan bil? Det här är det sjukaste jag har sett på länge.
Profilbild
Krister Malmqvist
228 Inlägg
Ort: Göteborg, Gick med: Februari 2010
Enligt artikel i tidskriften Arkitektur är det viktigt att arkitekterna lägger i bilder med folkliv på sina illustrationer av planerade framtida exploateringar.
Iluustration i länken nedan:
http://www.storstadlinkoping.se/GetImage.aspx?imagePath=attachments2/article/f3611f9aa5674c82a11abcade29fa111/korsningar1.jpg&maxWidth=530
Profilbild
Ragnar Lind
119 Inlägg
Ort: Gothenburg, Gick med: Januari 2009
Enligt vad jag läst någon annanstans, så ska köpcentrumet vid flygplatsen bli dubbelt så stort som köpcentrumet Frölunda torg. Det här riskerar väl att sabotera Härryda kommuns ambition att orterna i kommunen ska ha sina egna småstadskaraktärer med gator, torg, butiker och andra samlingsplatser (och där Mölnlycke ju är ett väldigt efterföljansvärt exempel för hela Göteborgsregionen: ja, rentav för hela landet).
__________________
Ragnar L
Matthias H.
668 Inlägg
Ort: Kungsbacka, Gick med: Juni 2008
Airport City släpper nyheter samtidigt som regeringen, hehehehe

Dessa kommande köplador kanske ändå fylls då (se min kommentar under nyheter precis).
Profilbild
Mattias Bolander
478 Inlägg
Ort: Göteborg, Gick med: Februari 2010
Profilbild
Mattias Bolander
478 Inlägg
Ort: Göteborg, Gick med: Februari 2010
Critical Mass för köpcentrum...

"Svårt för medelstora köpcentrum och retailparker"
CBRE menar att trenden när det gäller handel går två vägar.
- Antingen bygger man en kombination med retailpark och köpcentrum eller så ökar man på den kritiska massan för ett köpcentrum och på så sätt gör allt för att greppa alla konsumenter och alla deras köptillfällen, säger Anders Lillsunde, senior advisor på CBRE i Sverige.


http://www.fastighetssverige.se/artikel/ysvart-for-medelstora-kopcentrum-och-retailparkery-10264/
Profilbild
Krister Malmqvist
228 Inlägg
Ort: Göteborg, Gick med: Februari 2010
Eftersom industrietablering tillhör förgångna tider så är etablering av stora köpcentrum kranskommunernas bästa metod att få en vitamininjektion genom ökat antal sysselsatta. Man får dessutom möjlighet att göra lönsamma markaffärer med de multinationella fastighetsbolagen. Härryda kommun har inte någon stormarknad ännu, men man har Landvetter flygplats. Ett gyllene tillfälle att få ett gigantiskt köptempel i anslutning till flygplatsen som de inte vill missa.

 > Allmänt
Stora köpcentrum och köplador

Följ oss
Följ oss på twitter Gå med i YIMBY:s facebook-grupp Prenumerera på yimby:s RSS-feed

Om du stöder våra idéer, kom med bland Yimby Göteborg:s 6732 medlemmar. Det tar bara ett par minuter och kostar inget.

OM YIMBY GÖTEBORG

Yimby Göteborg är ett partipolitiskt obundet nätverk öppet för alla stadsvänner.
 
Vi vill att Göteborg ska växa och utvecklas som stad.

Idag byggs det för lite, för dyrt, för glest och för tråkigt. Det måste vi ändra på.

Yimby Göteborg vill ta fasta på de fungerande, levande och roliga stadsmiljöer som redan finns i Göteborg (t.ex. Långgatorna) och bygga mer, mycket mer, på det viset.

Tät blandstad är oerhört attraktiv, den ger ökad ekonomisk dynamik, den är gång-, cykel- och kollektivtrafikvänlig, den ger minskad bilism och den skyddar naturmark på landet från exploatering.

Trots det fortsätter man bygga dyra, likriktade, glesa och trista bostadsöar som kräver bilanvändning. Här finns uppenbarligen ett systemfel som måste rättas till.

Yimby Göteborg vill vara en positiv och konstruktiv röst i debatten, inte bara analysera problemen utan också diskutera möjligheterna. Det är vad Yimby handlar om!


Yimby Göteborg på Twitter

Göteborgsregionens folkmängd
10 November 2022 13:47 av Matthias H.
Spamanvändare?
15 December 2021 13:42 av Erik Westberg
Att gräva upp Västra och Östra Hamnkanalerna?
2 September 2021 13:18 av Michael Dundee