Utskrift från gbg2.yimby.se
....

Yimbypriset 2016 går till...

 
Yimby Göteborgs stora pris till Albert Lilienbergs minne går i år till...
Rickard Stark, Maja Ivarsson
&
Johan Navjord, OkiDoki! Arkitekter
Cathrine Gerle, AB
Poseidon
A
nnika Carlsson, Egnahemsbolaget
Carolina Högvall, Stadsbyggnadskontoret

för "Backa Grön". Plan för stadsmässig bebyggelse längs Litteraturgatan i Backa.

Motiveringen lyder:

Backa grön är en plan och ett stadsprojekt som kan bli en inspiration för framtiden. Genom att på ett smart sätt utnyttja de många ytor som finns längs gatan i form av impediment och parkeringsplatser har man lyckats åstadkomma en utmärkt förtätningsplan. Med variationsrik arkitektur och en klassisk kvartersstruktur sätter man stadsrummet i fokus och man kan tillföra stadsdelen kvaliteter som idag saknas. Backa blir en del av staden. Våra medlemmar har sagt sitt! För fjärde året i rad (!) går priset till ett projekt på Hisingen då årets vinnare är teamet bakom planen för bebyggelse längs Litteraturgatan i Backa. Arkitektkontoret Okidoki har tillsammans med Poseidon, Egnahemsbolaget och Stadsbyggnadskontoret tagit fram planen kallad "Backa Grön".

Prisutdelning kommer att ske under våren. Vinnarna får ett unikt specialdesignat diplom samt en ansenlig mängd ära.


Några motiveringar från våra medlemmar: 

"Jag bor i Backa och jag älskar idéen"

"Förebild för förtätning och stadsutveckling i hela staden"

"För att de visar hur förtätning bidrar till stadens utveckling och ger nya kvalitéer."

"Stad är bra. Ju mer stad desto bättre. Ännu bättre är det när områden som ligger långt känslomässigt från stad faktiskt kopplas ihop med staden."

"För en utveckling av ett område som stått strukturellt oförändrat sedan det byggdes. För en struktur som bryter barriärer och visar vägen för framtida urban utveckling i Göteborg och Sverige i stort."

"Längtar efter att se slutresultatet!!"

"Nu är det inte byggt ännu, så vi vet inte hur resultatet blir. Men med det sagt så visar man med planen för Backa Grön hur dysfunktionella och trafikimpedimentskadade områden kanske kan få nytt liv."

"Ett mycket spännande projekt som visar hur vi kan bygga ihop staden och verkligen visar vägen framåt för en bra stadsplanering i Göteborg."

"Bra exempel på stadsförtätning."

"En komplett løsning som flyer gott in i naturen."

Hedersomnämnanden

Vi vill även passa på att lyfta fram våra tre andra nominerade som även de har fått många lovord och som också är goda exempel på vad vi inom Yimby tycker är bra projekt.

 

Lena Törnros & Björn Lindgren m fl, Trafikkontoret
för omdaningen av Odinsplatsen.

"En trist och otillgänglig asfaltsröra som att blivit en tilltalande oas och mötesplats"

"Kronan på verket för en omvandling av en nedgången glömd stadsdel i Göteborg som nu fått den där härliga mixen av gammal och ny bebyggelse, tätt och grönt. Odinsplatsen är ett strålande exempel på att det går att skapa något riktigt bra av våra befintliga gaturum/platser om man sätter vistelse och stadsliv i fokus."

 

Linda Leman m fl, Trafikkontoret
för Badhuslänken. Spårväg mellan Järntorget och Lilla torget.

"Snyggt jobb!"

"Sannolikt ett av de mest komplexa projekt som genomförts på senare tid i Göteborg både avseende möjligheten att förena motstående intressen inom begränsade ytor men även att bygga nytt i "befintlig" miljö."

"En länge saknad pusselbit i spårsystemet i vår fantastiska stad Göteborg. En snabbgående sträckning som ändå känns urban och smälter in fint i gaturummet utan att vara för barriärskapande. Nu behövs några till pusselbitar för att skapa ett spårsystem i världsklass med unik historia."

 

Cathrine Gerle m fl, AB Poseidon samt Eva Grane m fl, Semrén+Månsson
för nybyggnation på Holländareplatsen, Gamlestaden.

"En riktig upplyftning för området o stadsdelen! Var lite skeptisk först men när jag sen läste om arkitekten, som ritade det ursprungliga Holländareplatsen tidigt 1900-tal, idé om ett hus på den platsen som skiljer sig helt från de omgivande husen så såg jag det i ett annat ljus!"

"Byggnaden är vacker och passar in på ett naturligt sätt i omgivningen på platsen där den byggts, Holländareplatsen."

"Ett annorlunda och otroligt fint hus i denna miljön. Detta blir likson pricken över i:t för Holländareplatsen. Att det också är en restaurant i söderläge med en jättemysig uteservering när vädret tillåter gör inte detta projekt sämre. De har också väldigt god mat."

"En spännande nybyggnad mitt i k-märkta Gamlestaden som har lyckats förstärka Alberts Lilienbergs ursprungliga intentioner för området med en modern och väl gestaltad byggnad. Byggnaden tillför både platsen och Gamlestaden ett hjärta och en puls."

"Det finaste prefabtegelhuset jag sett!"

 

Tidigare års Yimbypristagare:

2015:
Ola Serneke för Karlastaden, blandstad på Lindholmen
2014:
Gustav Appel, Joakim Häggström, Emma Hedenryd och Roland Sundell för Kville saluhall.
2013:
Håkan Cullberg och Tomas Lundberg för initiativet Viking Green City - stadsplan för Frihamnen.


Fotnot
Yimby Göteborgs stora pris till Albert Lilienbergs minne (Yimbypriset) är ett årligt stadsbyggnadspris som går till hen eller dem som bidragit till en bättre stadsutveckling i Göteborg. Vinnaren utses av medlemmarna i nätverket Yimby Göteborg. Ansvariga för Yimbypriset är Yimby Göteborgs samordnare vilka även administrerar tävlingen.

Lilienberg
Stadsplanefantasten Albert Lilienberg, som vi på detta sätt väljer att hylla eftersom vi älskar stadsplaner, var stadsplanechef i Göteborg 1907-1927 och stod bakom stadsplaner för bland annat Gamlestaden, Brämaregården, Kungsladugård, Bagaregården. Många av hans planer och idéer blev tyvärr aldrig genomförda. Vi ser honom som en förebild och en inspirationskälla när vi tar fram dagens och framtidens stadsplaner för Göteborg.

Gå med i Yimby Göteborg
Skriv en kommentar:
<b>, <i>, <u> och <s> kan användas.
För att skapa en länk, skriv bara länkadressen (http://server/dokument).
Observera att javascript måste vara aktiverat i din webbläsare.

Namn:

Epost:

 (syns ej publikt)

Hemsida:

Blogg:

Innan du postar
Alla skall känna sig välkommna att diskutera på yimby.se.
Tänk därför på att vara konstruktiv i din kommentar - undvik personangrepp och onödigt hårt språk.
Inlägg som inte håller sig till dessa regler kan komma att tas bort.
Kommentarer:
 0
hejs (8 Mars 2016 13:14):
Nu går det säkert utmärkt att googla och så, men det vore trevligt med länkar till de olika planerna i texten!:)
 0
Matthias H. (8 Mars 2016 13:45):
Hejs, detta är ju helt ideellt arbete, att plocka fram länkar tar ju tid som många (och säkerligen yimbys samordnare också) har rätt ont om...
 0
Mattias Bolander (24 Mars 2016 13:17):
Kanske Yimby borde dela ut pris till sämsta stadsbyggnadsprojekt också. :)
För att synliggöra vad som inte är bra.
 0
Matthias H (24 Mars 2016 19:11):
Hahaha Mattias B. håller med dig helt
Följ oss
Följ oss på twitter Gå med i YIMBY:s facebook-grupp Prenumerera på yimby:s RSS-feed

Om du stöder våra idéer, kom med bland Yimby Göteborg:s 6738 medlemmar. Det tar bara ett par minuter och kostar inget.

OM YIMBY GÖTEBORG

Yimby Göteborg är ett partipolitiskt obundet nätverk öppet för alla stadsvänner.
 
Vi vill att Göteborg ska växa och utvecklas som stad.

Idag byggs det för lite, för dyrt, för glest och för tråkigt. Det måste vi ändra på.

Yimby Göteborg vill ta fasta på de fungerande, levande och roliga stadsmiljöer som redan finns i Göteborg (t.ex. Långgatorna) och bygga mer, mycket mer, på det viset.

Tät blandstad är oerhört attraktiv, den ger ökad ekonomisk dynamik, den är gång-, cykel- och kollektivtrafikvänlig, den ger minskad bilism och den skyddar naturmark på landet från exploatering.

Trots det fortsätter man bygga dyra, likriktade, glesa och trista bostadsöar som kräver bilanvändning. Här finns uppenbarligen ett systemfel som måste rättas till.

Yimby Göteborg vill vara en positiv och konstruktiv röst i debatten, inte bara analysera problemen utan också diskutera möjligheterna. Det är vad Yimby handlar om!


Yimby Göteborg på Twitter

Högbana i Göteborg?
2 Juni 20:05 av Hans Jörgensen
Uthyrningsdel
19 Mars 12:57 av Tom Keller
Nytt hotell på Vasagatan 22
19 Januari 14:08 av Sebastian Dahl
Welthauptstadt Germania vs. Berlin
6 Juli 2023 11:50 av Carl S.
Göteborgsregionens folkmängd
10 November 2022 13:47 av Matthias H.